ES CA EU GL VA EN
Mapes Previsió i Temps Real
OPPE logo
OPPE logo

Inicio de sesión


OPPE logo
Oficina de Información
Avda. del Partenón, 10 - 28042 Madrid - España
Tel: +34 915245500 - Fax: +34 915245501
Webmaster
Para cualquier duda técnica sobre este sitio web póngase en contacto con nosotros:
webmaster@puertos.es
Contacto para Medios
  • Jefe del Gabinete de Prensa
    Emilio Gómez Fernández
    Tlf.: 91.5245517
    egomez@puertos.es
  • Técnica del Gabinete de Prensa
    Elena Morales Sanz
    Tlef.: 91.5245517
    emorales@puertos.es
Formulario de Contacto




OPPE logo
Buscar:

 

Skip Navigation LinksPuerto.es · Inici · Massa pesat, gran o complex?: Els ports espanyols ofereixen solucions per a tot tipus de mercaderies
A
A
Massa pesat, gran o complex?: Els ports espanyols ofereixen solucions per a tot tipus de mercaderies

"Too big, too heavy, too complicated? Not for Spanish Ports" "Spanish Ports, where too complicated simply doesn't exist": eslògan de presentació dels ports i les empreses espanyoles a la Fira BreakBulk d'Anvers


Massa pesat, gros o complex? Els ports espanyols ofereixen solucions per a qualsevol tipus de mercaderia


  • 259,5 milions de tones de mercaderia a granel, 67,5 milions de mercaderia convencional i 54 milions de trànsit ro-ro el 2016


21-04-2017 (Ministeri de Foment). 62.743 metres lineals de molls per a mercaderies a granel, 17.272 metres dedicats al trànsit ro-ro i 36.285 metres multiusos, atesos per més de 200 grues i equipats amb instal·lacions d'última generació, que poden rebre i expedir qualsevol tipus de mercaderia a qualsevol destinació del món. Aquesta és la targeta de presentació de Puertos del Estado i dels principals ports espanyols (La Corunya, Avilés, Algesires, Bilbao, Cartagena, Castelló, Ferrol, Gijón, Huelva, Las Palmas, Santa Cruz de Tenerife, Santander, Sevilla, Tarragona, València i Vigo), que participaran a la Fira BreakBulk Europe 2017 que se celebrarà a Anvers entre el 24 i el 26 d'abril.

A més, a l'estand de "Ports of Spain", de prop de 200 m2, coordinat per Puertos del Estado, estaran presents importants empreses que desenvolupen la seva activitat als ports, com ara Ership, un històric conglomerat empresarial que presta serveis d'armador, navilier, broker, consignatari i transitari en una desena de ports espanyols; el Grupo Nogar, fundat a la dècada dels 40 del segle passat, que té en la logística una de seves principals activitats i que presta  serveis d'agent consignatari, servei d'emmagatzematge, transport i manipulació, estiba i desestiba, càrrega i descàrrega de tota mena de mercaderies (mercaderia a granel agroalimentària, pasta de paper, productes forestals, siderúrgics, eòlics), càrregues de projectes, terminals frigorífiques, gestió d'import-export de contenidors mitjançant el nostre servei de forwarding a nivell mundial, etc. Actualment gestionen terminals agroalimentàries i de càrrega general a sis ports gallecs, en una terminal de contenidors a Paranaguá (Brasil) i al port de Pisco a Paracas (Perú); i el Grupo Suardíaz, un dels més arrelats i de tradició en el món marítim espanyol, que porta més d'un segle dedicant-se a aquesta activitat. Compta amb flota pròpia i és la primera flota espanyola de vaixells roll-on roll-off/car carrier.

  • ELS PORTS ESPANYOLS OFEREIXEN SOLUCIONS PER A TOTA MENA DE CÀRREGA A BREAKBULK EUROPE 2017


El conjunt dels ports espanyols, que van moure 259,5 milions de tones de mercaderies a granel el 2016, 67,5 milions de tones de mercaderia convencional que van passar pels nostres ports el 2016, a més dels prop de 54 milions de tones de trànsit ro-ro, confereixen a la Península Ibèrica i als nostres arxipèlags un paper determinant en el transport marítim i en la generació de les cadenes logístiques multimodals.

TRÀNSIT PORTUARI AMB BÈLGICA, SUPERIOR A 100.000 TONES

PORTEMBARCAMENTDESEMBARCAMENTTOTAL TRÀNSITTOTAL
BADIA D'ALGESIRES95.92739.5091.027.0401.162.476
HUELVA838.40598.25138.188974.844
VALÈNCIA293.837116.961364.540775.338
BILBAO454.126165.7274.363624.216
SANTANDER267.860282.038280550.178
TARRAGONA277.712211.61540.641529.968
PASAIA240.913229.508117470.538
BARCELONA3.349110.239194.652308.240
LA CORUNYA173.14841.904-215.052
FERROL-SAN CIBRAO65.269140.145-205.414
LAS PALMAS6.82259.721117.468184.011
SEVILLA82.61482.362-164.976
SANTA CRUZ DE TENERIFE614142.07874142.766
VIGO104.37622.3162.823129.515
GIJÓN98.70626.693-125.399
CARTAGENA98.82023.524-122.344
 3.102.4981.792.5911.790.1866.685.275



Des dels tradicionals productes energètics, com el petroli o el carbó, passant per mercaderies més sofisticades com els components per als generadors d'energia eòlica, o d'altres que estan adquirint rellevància als nostres ports, com el Gas Natural Liquat (GNL), fins a productes petroquímics o cereals: tots tenen cabuda als nostres ports. L'eslògan "Too big, too heavy, too complicated? Not for Spanish Ports" "Spanish Ports, where too complicated simply doesn't exist" representa de manera explícita la capacitat dels ports espanyols per moure i manipular qualsevol tipus de mercaderia. Per això, el principal objectiu de la presència dels ports i empreses espanyols en aquesta fira és consolidar els trànsits existents i intentar captar-ne de nous, en particular els que passen en trànsit i els ro-ro.

  • ANVERS, CRUÏLLA PER A LA LOGÍSTICA EUROPEA


BreakBulk Europe, la fira més important en càrrega a granel, logística de càrrega de projectes i ro-ro d'Europa, és un aparador que permet que els transitaris, els terminalistes, els transportistes marítims especialitzats, els ports, els proveïdors logístics, etc., puguin mostrar als més de 6.500 assistents les possibilitats de manipular i transportar qualsevol tipus de mercaderia.

Anvers, segon port més important d'Europa amb més de 210 milions de tones mogudes el 2016, constitueix el clúster petroquímic més gran d'Europa i se situa segon del món després de Houston (Texas): amb més de 40 km2 dedicats a la indústria química, inclou 7 de les 10 companyies químiques més importants a nivell mundial. També compta amb la capacitat d'emmagatzematge més gran d'Europa del sector petroquímic. Actualment és l'àrea portuària més gran del món, amb un total de 12.068 hectàrees.


 

No existen Comentarios.