ES CA EU GL VA EN
Mapes Previsió i Temps Real
OPPE logo
OPPE logo

Inicio de sesión


OPPE logo
Oficina de Información
Avda. del Partenón, 10 - 28042 Madrid - España
Tel: +34 915245500 - Fax: +34 915245501
Webmaster
Para cualquier duda técnica sobre este sitio web póngase en contacto con nosotros:
webmaster@puertos.es
Contacto para Medios
  • Jefe del Gabinete de Prensa
    Emilio Gómez Fernández
    Tlf.: 91.5245517
    egomez@puertos.es
  • Técnica del Gabinete de Prensa
    Elena Morales Sanz
    Tlef.: 91.5245517
    emorales@puertos.es
Formulario de Contacto




OPPE logo
Buscar:

 

Skip Navigation LinksPuerto.es · Inici · Els creuers continuen apostant pels ports espanyols: el 2015 es va assolir el rècord històric de 8,4 milions de creueristes
A
A
Els creuers continuen apostant pels ports espanyols: el 2015 es va assolir el rècord històric de 8,4 milions de creueristes

"Blue Carpet" és la marca Espanya com a destinació creuerista, que permet accedir a una oferta cultural gastronòmica, paisatgística i d'oci diferenciada.


Els creuers continuen apostant pels ports espanyols: el 2015 es va assolir el rècord històric de 8,4 milions de creueristes

 


  • L'estand "Ports of Spain", promogut per Puertos del Estado, acollirà 21 autoritats portuàries espanyoles, que presentaran la seva oferta a la fira de creuers més gran del món.
     


11-03-2016 (Ministeri de Foment). El trànsit de passatgers de creuers va arribar als 8.435.966 creueristes el 2015, la qual cosa ha suposat un increment del 9,4% respecte de l'any anterior. Barcelona, les Illes Balears, Màlaga i València, al Mediterrani; Badia de Cadis, Vigo i la Corunya, a l'Atlàntic, i les Illes Canàries són les principals zones d'atracció d'aquest tipus de turisme i concentren el 96% del trànsit nacional de creuers. Amb aquestes xifres, Puertos del Estado participarà a la fira de creuers més gran del món, Seatrade 2016, que se celebrarà del 14 al 17 de març a Fort Lauderdele (EUA).

 

L'estand institucional PORTS OF SPAIN, amb el lema "Blue Carpet: Endinsa't a Espanya sobre una catifa blava", donarà una imatge global d'Espanya i potenciarà el sector de creuers al nostre país des del punt de vista de la millora a les instal·lacions portuàries i de l'oferta cultural i turística. Puertos del Estado va llançar el 2013 la campanya mitjançant la qual, i partint del concepte que els ports són la porta d'entrada al nostre país, es presenta la marca Espanya com a destinació que permet als turistes accedir a una completa oferta cultural, gastronòmica, paisatgística i d'oci diferenciada.

 

A la fira hi haurà presents 21 autoritats portuàries espanyoles (la Corunya, Alacant, Almeria, Badia d'Algesires, Badia de Cadis, Balears, Barcelona, Bilbao, Cartagena, Ceuta, Ferrol, Huelva, Las Palmas, Màlaga, Motril, S.C. Tenerife, Santander, Sevilla, Tarragona, Valencia i Vigo) amb l'objectiu de consolidar la posició espanyola en el mercat de creuers. A més, a l'estand de Ports of Spain hi haurà també empreses importants relacionades amb l'activitat creuerística com ara Bergé, BC Agency, Eulen, Pérez y Cía o Tubbo.



 TRÀNSIT PASSATGERS CREUERS 2015

 20142015Var. (%)
La Corunya129,597140,4448.37
Alacant34,58382,316138.02
Almeria16,87017,3042.57
Avilés7132,454244.18
Badia d'Algesires094 
Badia de Cadis381,302411,4537.91
Balears1,586,5261,747,86810.17
Barcelona2,364,2922,540,2917.44
Bilbao80,20670,541-12.05
Cartagena137,989150,4769.05
Castelló130366181.54
Ceuta2,1411,587-25.88
Ferrol-San Cibrao39,01721,559-44.74
Gijón13,53616,10018.94
Huelva03,730 
Las Palmas1,065,0761,250,42317.40
Màlaga407,870418,5032.61
Melilla2541,352432.28
Motril19,5896,481-66.92
Santa Cruz de Tenerife848,159933,12110.02
Santander14,95711,954-20.08
Sevilla15,97017,72911.01
Tarragona1,89512,277547.86
València373,013371,374-0.44
Vigo176,019204,97916.45
Vilagarcía1,0321,19015.31
TOTAL7,710,7368,435,9669.41

 

 

La fira Seatrade 2016, que enguany té lloc a la ciutat americana de Fort Lauderdele, és la més important de totes les que se celebren en el sector i congrega expositors (navilieres, consignataris, provisionistes, etc.) de tot el món. En total, per a aquesta edició s'han acreditat 11.000 professionals i 825 expositors. A més, durant els dies de la fira, es desenvolupa un programa de conferències en què participen prop d'un centenar de ponents del sector dels creuers, els quals donaran a conèixer les línies estratègiques de com es desenvoluparà el mercat de creuers durant els propers anys.

 

  • ELS PORTS ESPANYOLS SÓN AL CAPDAMUNT DE LA CLASSIFICACIÓ EUROPEA: 7 PORTS ENTRE ELS 40 PRIMERS

 

Els ports espanyols tenen una gran rellevància en el context internacional, que es demostra pel fet que han aconseguit posicionar set autoritats portuàries entre les quaranta principals d'Europa, el segon país europeu darrere d'Itàlia, que hi està representada amb nou ports. Barcelona, un dels cinc principals ports del món pel que fa a embarcaments/desembarcaments, és el líder indiscutible, per davant de ports com els de Civitavecchia o Venècia.

 


TRÀNSIT DE CREUERISTES EN ELS PORTS PRINCIPALS

D'EUROPA 2013-2014

 Puerto (País)Area20142013
1Barcelona (España)Mediterráneo2.364.2922.599.232
2Civitavecchia (Italia)Mediterráneo2.140.0392.538.259
3Venecia (Italia) Mediterráneo1.733.8391.815.823
4Islas Baleares (España)Mediterráneo1.586.5261.532.508
5Southampton (Reino Unido)Norte Europa1.573.4281.683.160
6Marsella (Francia)Mediterráneo1.311.2841.188.031
7Nápoles (Italia)Mediterráneo1.113.7621.175.018
8Las Palmas (España)Atlántico1.065.076830.011
9Piraeus (Grecia)Mediterráneo1.055.5561.302.581
10Savona (Italia)Mediterráneo1.018.794939.038
11S.C. Tenerife (España)Atlántico848.159794.343
12Génova (Italia)Mediterráneo824.1091.051.015
13Dubrovnik (Croacia)Mediterráneo807.000943.000
14Katakolon (Grecia)Mediterráneo763.966 (s.d.)763.966
15Santorini (Grecia)Mediterráneo750.000 (s.d.)750.000
16Copenhague (Dinamarca)Norte Europa740.000800.500
17Corfu (Grecia)Mediterráneo672.368744.651
18Livorno (Italia)Mediterráneo626.356736.516
19Mykonos (Grecia)Mediterráneo610.207520.000
20Costa Azul (Francia)Mediterráneo595.685613.218
21Estambul (Turquía)Mediterráneo589.353683.598
22Hamburgo (Alemania)Norte Europa588.690552.359
23Bari (Italia)Mediterráneo561.602604.781
24Kusadasi (Turquía)Mediterráneo553.231580.000
25Palermo (Italia)Mediterráneo531.712410.999
26La Valletta (Malta)Mediterráneo517.594477.759
27St. Petesburgo (Rusia)Norte Europa513.885523.525
28Rostock (Alemania)Norte Europa509.000483.000
29Lisboa (Portugal)Atlántico500.872558.040
30Tallin (Estonia)Norte Europa479.031519.319
31Funchal (Portugal)Atlántico475.955475.826
32Estocolmo (Suecia)Norte Europa467.000485.582
33Bergen Noruega)Norte Europa453.015453.322
34Helsinki (Finlandia)Norte Europa420.000424.000
35Málaga (España)Mediterráneo407.870397.095
36Bahía de Cádiz (España)Atlántico381.302375.114
37Valencia (España)Mediterráneo373.013473.114
38Kiel (Alemania)Norte Europa354.050363.476
39Toulon/St. Tropez (Francia)Mediterráneo341.128385.971
40Messina (Italia)Mediterráneo319.750501.316

Font: MedCruise, Puertos del Estado

 

  • 25.500 EMPLEATS DEPENEN DEL SECTOR DEL TURISME DE CREUERS A ESPANYA

 

Segons l'últim informe publicat per l'Associació Internacional de Línies de Creuer (CLIA) d'Europa, "Contribution of Cruise Tourism to the Economies of Europe", durant el 2014 a Europa van operar 60 línies de creuer, amb 183 creuers amb capacitat per a 255.000 persones. El total de passatgers embarcats en algun port europeu va ser de 5,85 milions que van visitar alguna de les 250 ciutats portuàries d'Europa. L'impacte econòmic de l'activitat econòmica es xifra en 40.200 milions d'euros; la despesa directa de les línies de creuers, passatgers i tripulacions va pujar a 16.600 milions d'euros, i es van generar prop de 350.000 llocs de treball.

 

Aquestes dades, extrapolades a Espanya, van suposar que el volum de negoci generat arribés als 1.200 milions d'euros i que es generessin un total de 25.500 llocs de treball. La facturació dels ports espanyols en concepte de taxes al passatge va arribar als prop de 20 milions d'euros.


 

No existen Comentarios.