ES CA EU GL VA EN
Mapes Previsió i Temps Real
OPPE logo
OPPE logo

Inicio de sesión


OPPE logo
Oficina de Información
Avda. del Partenón, 10 - 28042 Madrid - España
Tel: +34 915245500 - Fax: +34 915245501
Webmaster
Para cualquier duda técnica sobre este sitio web póngase en contacto con nosotros:
webmaster@puertos.es
Contacto para Medios
  • Jefe del Gabinete de Prensa
    Emilio Gómez Fernández
    Tlf.: 91.5245517
    egomez@puertos.es
  • Técnica del Gabinete de Prensa
    Elena Morales Sanz
    Tlef.: 91.5245517
    emorales@puertos.es
Formulario de Contacto




OPPE logo
Buscar:

 

Skip Navigation LinksPuerto.es · Inici · Espanya presenta els seus ports com a plataformes logístiques per a la connexió entre continents
A
A
Espanya presenta els seus ports com a plataformes logístiques per a la connexió entre continents

​"Ports of Spain: Once you're there, you're everywhere", és el lema que Espanya ha triat per presentar les seves infraestructures i serveis a la fira Transport Logistic de Munic
 


Espanya presenta els seus ports com a plataformes logístiques per a la connexió entre continents


  • Europa acapara prop del 50 % del moviment de mercaderies dels ports espanyols



08-05-2017 (Ministerio de Fomento). Una representació de 15 Autoritats Portuàries espanyoles (La Corunya, Barcelona, Bilbao, Cartagena, Castelló, Ferrol, Huelva, Las Palmas, Motril, S.C. de Tenerife, Sevilla, Tarragona, València, Vigo, Vilagarcía), a les quals s'hi uneixen l'ICEX i el Saló Internacional de la Logística (SIL), tots ells coordinats per Puertos del Estado sota el lema "Ports of Spain: Once you're there, you're everywhere" estaran presents a la fira Transport Logistic 2017, la més gran i important d'Europa en el sector logístic i de transport, que se celebra a la ciutat alemanya de Munic del 9 al 12 de maig.

Amb la intenció de donar imatge de país i de plataforma del sud d'Europa, i sota la marca "Ports of Spain", el principal objectiu és la consolidació d'Espanya no tan sols com a connexió ideal per atraure no només les mercaderies d'importació i d'exportació entre Espanya i el principal centre neuràlgic de l'economia europea, sinó també com a base per als trànsits marítims. El flux comercial amb els països europeus va superar els 227 milions de tones l'any 2016, xifra que suposa que més del 46 % de les mercaderies que es mouen pels ports espanyols té com a origen o destinació un país europeu. Com a continent, Europa duplica les mercaderies mogudes amb Àfrica, 101,7 milions de tones (20,7 %), que es col·loca en segons posició, seguit per Amèrica amb 86,7 milions (17,6 %) i Àsia amb 72,1 milions (14,7 %).

L'objectiu immediat és incrementar els trànsits dels ports espanyols amb els principals ports europeus i, en particular, amb els ports alemanys (principalment Hamburg i Bremen, ja que amb ells es mou el 70 % del comerç d'importació i exportació marítim entre Espanya i Alemanya) amb els quals Espanya ja mou prop de 3 milions de tones, i afavorir futures cadenes logístiques que parteixin de la península Ibèrica i aconsegueixin captar les mercaderies en trànsit que tenen com a origen o destinació els principals centres de producció i consum d'Europa.


TRÀNSIT DE MERCADERIES PELS PORTS ESPANYOLS 2016

(ÀREES MUNDIALS)


Mundu eremuaLEHORRERATZEAONTZIRATZEAIGAROTZEAGUZTIRA
Munduan guztira235.662.660134.401.179121.145.582491.209.421
EUROPAR BATASUNA77.255.88569.478.26336.903.971183.638.119
MENDEBALDEKO EUROPAKO GAINERAKO EREMUA8.791.9234.787.9087.301.31720.881.148
EKIALDEKO EUROPA20.833.232962.9241.644.18123.440.337
IPAR AMERIKA22.517.0889.672.8948.813.88541.003.867
HEGO AMERIKA24.962.5665.606.23010.663.51341.232.309
ERDIALDEKO AMERIKA1.708.2412.083.007708.9324.500.180
AFRIKAKO IPARRA37.340.17122.105.17224.836.76184.282.104
AFRIKAKO HEGOA7.750.7523.009.5976.686.46317.446.812
EKIALDE HURBILA14.966.1387.221.6356.649.59928.837.372
ASIAKO GAINERAKO EREMUAK17.746.2659.061.85316.532.94143.341.059
OZEANIA1.790.399411.696404.0192.606.114




  • A DEBAT ELS REPTES I OPORTUNITATS DEL TRANSPORT I DE LA LOGÍSTICA


Durant la Fira se celebraran nombroses conferències en les quals es revisaran els reptes i les possibilitats que es presenten a ports i empreses per contribuir a optimitzar el sistema europeu de transports i superar els problemes de congestió existents. També s'analitzaran les oportunitats per enfortir el paper dels ports a les cadenes logístiques i la connectivitat marítima amb els mercats de la resta de continents.

Com és sabut, la Xarxa Transeuropea de Transport pretén integrar tots els mitjans de transport i, d'aquesta manera, millorar la interoperabilitat i eliminar els colls d'ampolla. En aquest nou escenari, el mercat es beneficiarà de les noves i més eficients cadenes de transport i logística que s'estan conformant al sud d'Europa i s'aconseguirà un equilibri quant als fluxos de transport i logística gràcies a la competitivitat.


No existen Comentarios.