ES CA EU GL VA EN
Mapes Previsió i Temps Real
OPPE logo
OPPE logo

Inicio de sesión


OPPE logo
Oficina de Información
Avda. del Partenón, 10 - 28042 Madrid - España
Tel: +34 915245500 - Fax: +34 915245501
Webmaster
Para cualquier duda técnica sobre este sitio web póngase en contacto con nosotros:
webmaster@puertos.es
Contacto para Medios
  • Jefe del Gabinete de Prensa
    Emilio Gómez Fernández
    Tlf.: 91.5245517
    egomez@puertos.es
  • Técnica del Gabinete de Prensa
    Elena Morales Sanz
    Tlef.: 91.5245517
    emorales@puertos.es
Formulario de Contacto




OPPE logo
Buscar:

 

Skip Navigation LinksPuerto.es · Inici · Els ports van moure 3,1 milions de vehicles nous
A
A
Els ports van moure 3,1 milions de vehicles nous

El 87 % dels vehicles exportats el 2015 des d'Espanya ho van fer a través dels nostres ports


Els ports van moure 3,1 milions de vehicles nous

 

  • Espanya, 9è productor mundial, va exportar 1.987.453 vehicles

     

     

18-02-2016 (Ministerio de Fomento). El moviment de vehicles nous pels ports d'interès general va assolir les 3.153.846 unitats al 2015, xifra que ha suposat un increment del 18,4 % respecte als 2,6 milions moguts el 2014. Tots els segments han experimentat una forta pujada: les exportacions (1,98 milions d'unitats) van créixer un 13 %, les importacions (897.968 unitats) un 24,6 % i els vehicles en trànsit (268.525 unitats) un 37,9 %.

 

Dels 2,2 milions de vehicles exportats des d'Espanya el 2015, segons
les dades de l'Associació Nacional de Fabricants de Vehicles (Anfac), el 87,4 % (1,9 milions) d'aquestes exportacions es van realitzar a través dels ports. Els ports amb fàbriques properes són els que concentren un volum més elevat: Barcelona amb més de 886.00 unitats és el port més emprat de la península, tot i que València, amb 686.000 unitats, agafa
un avantatge mínim en la importació. Al Mediterrani també van destacar les Illes Balears amb més de 138.000 unitats i Tarragona amb
113.879 unitats.

 

Al Nord de la Península han destacat els ports de Vigo amb més de 441.000 vehicles moguts, Santander amb més de 460.000 i Pasaia amb 245.000.

 

Finalment, els ports canaris van moure més de 137.000 unitats.



TRÀNSIT DE VEHICLES NOUS 2015 (unitats)

Autoritat PortuàriaTOTALDESEMBARCAMENTDESEMBARCAMENT
 EN TRÀNSIT
EMBARCAMENTEMBARCAMENT
 EN TRÀNSIT
ALMERIA88310-873-
BADIA D'ALGESIRES9,255296158,411533
BADIA DE CADIS13,1633,168-9,995-
BALEARS138,46485,574152,889-
BARCELONA886,980205,47463,938542,42775,141
BILBAO4,2791,606-2,64627
CARTAGENA18260-122-
CEUTA1,4611,434-27-
LAS PALMAS82,87354,7402,04424,1791,910
MÀLAGA6,7066,376-330-
MELILLA1,4171,317-100-
MOTRIL4706-4622
PASAIA245,18423,316-221,868-
SANTA CRUZ DE TENERIFE54,21041,2833612,87021
SANTANDER460,991163,3921,404295,625570
SEVILLA5,459768-4,691-
TARRAGONA113,87974,1543,65232,4483,625
VALÈNCIA686,686205,61632,823415,98332,264
VIGO441,30429,27825,934361,50724,585
Total AA.PP.3,153,846897,868129,8471,987,453138,678

 

 

  • SECTORS ESTRATÈGICS PER A L'ECONOMIA I LA LOGÍSTICA ESPANYOLA

 

Tant els ports d'interès general com la indústria de l'automòbil juguen un paper decisiu en l'economia, el transport i la logística a Espanya.

 

Els ports van tancar l'exercici 2015 amb un import net de la xifra de negoci superior als 1.044 milions d'euros i un resultat de l'exercici que va superar els 198 milions d'euros. Els ports canalitzen el 53 % del comerç exterior espanyol amb la Unió Europea, i el 96 % amb tercers països; generen prop de 280.000 llocs de treball, entre directes, indirectes i induïts; i en termes d'impacte econòmic, el sector portuari contribueix en un 2,07 % del PIB i un 1,23 % de l'ocupació.

 

Per la seva banda, el sector de l'automòbil, amb tretze fàbriques ubicades en territori espanyol, que converteixen Espanya en el novè productor mundial, aporta 16.000 milions d'euros a la balança comercial espanyola i, amb gairebé 93.000 llocs de treball generats de manera directa a les seves fàbriques, va facturar més de 44.000 milions d'euros el 2014.
A aquestes xifres cal afegir-hi l'aportació que representen els proveïdors
i el sector logístic associat a la indústria de l'automòbil.

No existen Comentarios.